Öfkeli çocukla baş etme yolları

 Uzmanlardan, Gaziosmanpaşalı kadınlara önemli tavsiyeler

 Gaziosmanpasa Belediyesi ile Asya Hastanesi’nin ortaklasa düzenledigi seminerde konusan uzmanlar, “Idrar Kaçirma” ve “Çocuklarda Öfke Kriziyle Bas etme” konusunda bilgiler verdi.

 

Gaziosmanpasa Belediyesi’nin Asya Hastanesi’yle birlikte düzenledigi saglik konferansina katilan Opr. Dr. Aslihan Elgin ve Psikolog Gamze Karabulut, “Idrar Kaçirma” ve “Çocuklarda Öfke Kriziyle Bas Etme” konusunda önemli bilgiler verdi.

Gaziosmanpasa Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçeklestirilen seminerde konusan Opr. Dr. Aslihan Elgin, “Idrar kaçirma kisiyi son derece rahatsiz eden bir durumdur. Kadinlarda görülen istem disi idrar kaçirma, kisinin günlük yasantisini ve yasam kalitesinin olumsuz yönde etkileyen bir rahatsizliktir. Istem disi idrar kaçirma durumlarinda idrar kaçirmanin nedeninin kesin olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu da ancak idrar kesesi iç basinci ile idrar kesesi kasi ve idrar tutma kaslarinin fonksiyonunun ölçülmesi ile mümkündür. Idrar kaçirma kisinin günlük yasantisini ileri derecede bozdugunda, kisi sikâyetlerinin ortadan kaldirilmasi için çare aramaya baslar. Ürodinamik test yapilarak teyit edilmis olan gerçek, saf stres inkontinans tipi idrar kaçirma, ancak ameliyat yapilarak düzeltilebilir’’ dedi.

Öfkeli çocukla nasil bas edilir?

Psikolog Gamze Karabulut da, “Çocuklarda Öfke Kriziyle Bas Etme’’ adli sunumunda, “Öfke, insanin dogasinda var olan temel duygulardan biridir. Kisinin çevresinde olup biten olaylara ya da kendisine yönelik her türlü tehdide karsi gösterdigi bir savunma düzenegidir. Yetiskin bir birey oldugunda da kisinin artik ‘öfkesini kontrol edebilen’ biri olmasi beklenir. Bebeklikten itibaren var olan öfke duygusunun ilk disa vurma sekli ‘kriz seklinde’ aglamalardir. Yas ilerledikçe kisinin öfkesini disa vurma sekilleri de degisir. Çocuklarda öfkenin patolojik (normal kabul edilmeyen) olmasi, sosyal çevrede kabul edilebilir bir davranis olmamasi, yogunlugu, sikligi ve süresi ile direkt olarak ilgilidir. Burada unutulmamasi gereken bir husus da öfkenin disa vurulan biçimi ile çocugun bilinçsel gelisimi arasindaki iliskidir. Iki yasinda bir çocugun öfkelendiginde annesine vurmasi ile 9 yasinda bir çocugun öfkelendiginde annesine siddet uygulamasi arasinda önemli farklar vardir. Öfke kontrolü, çocugun büyüdükçe ögrenmesi gereken bir özelliktir. Her çocuk kizar, bagirir, sesini yükseltir, aglar bazen tepinir ve küçük krizler geçirebilir. Bunlar genellikle engellendiginde, istedigi olmadiginda ya da hosuna gitmeyen bir muameleyle karsi karsiya kaldiginda olusur. Burada önemli olan iki sey, ailenin bu krizi yönetme biçimi ve bu krizin psikiyatrik bir bozuklugun habercisi olup olmadigini bilmektir. Insanlara fiziksel siddetin (vurma, itme, dövme gibi) esyalara zarar verme (kirma, dökme, parçalama gibi) davranisinin, sözsel siddetin (agir hakaret, küfür gibi) ve kendine zarar verici davranislarinin sergilenmesi, öfkenin patolojik disa vurumu anlamina gelir. Bunlar ciddiye alinmasi ve nedeni mutlaka arastirilmasi gereken davranislardir” dedi.